بازرگانی علیا

عرضه کننده خوراک دام و طیور

در انتهای همین صفحه


روند توزیع نهاده های دامی و سامانه ویرانگر بازارگاه

 ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در واکنش به مباحث مطرح شده و کاملا عجیب و غریب از سوی برخی مسئولان وزارت جهاد مبنی بر اینکه عرضه نهاده‌های دامی خارج از سامانه بازارگاه قاچاق است گفت: میزان نهاده‌هایی که در سامانه بازارگاه عرضه می‌شود، پاسخگوی نیاز هیچ کدام از تولیدکنندگان نیست.نبی پور گفت: ما برای یک واحد که حدود ٤٥ هزار قطعه مرغ دارد در ماه به ٥٥ تن نهاده نیاز داریم، دولت ٢٧ تن آن را تحت عنوان سهمیه تأمین می‌کند و مابقی را باید از کجا تهیه کنیم!؟؟


نبی پور ادامه داد: در جلسه‌ای که اخیراً با وزیر جهاد کشاورزی در این زمینه داشتیم، وی بر تغییر فرم سامانه بازارگاه تاکید و عنوان کرد که روش توزیع اصلاح می‌شود. چون در شرایط فعلی نهاده بدست تولیدکنندگان نمی‌رسد و متأسفانه سامانه بازارگاه به محلی برای دلالان دولتی و رسمی تبدیل شده است.


وی با بیان اینکه هم اکنون قیمت سویا در بازار آزاد بالای 7000 تومان و ذرت حداقل ٢٥٠٠ تومان است، گفت: در شرایط فعلی قیمت تمام شده تولید تخم مرغ ١2 تا ١5 هزار تومان است در حالی که قیمت مصوب فروش 11 هزار تومان و به صورت باور نکردنی، متاسفانه فی خرید آن از تولید کننده 8 تا 9 هزار تومان است.همه این صحبت ها در حالی هستند که هفته های اخیر طی نامه ای از سوی معاون وزیر جهاد کشاورزی هرگونه فروش ذرت خارج از سامانه بازارگاه تخلف محسوب می گردد.


بنا به نامه ارسالی از سوی معاون وزیر جهاد کشاورزی به کلیه شرکت واردکننده نهاده ذرت به آنها اعلام گردید که باید تمام محموله های خود را که از تاریخ نامه به قبل وجه آن را دریافت نموده اند تا آخرین روز خرداد ماه 99 به دست مشتریان برسد و از تاریخ نامه به بعد هیچگونه نهاده ذرتی خارج از سامانه بازارگاه به فروش نرسد.


 


اما با این شرایط دلالان در حالی با چند کلیک و یک کامپیوتر به این سامانه دسترسی دارند که تولیدکننده های واقعی حتی نهاده مورد نیاز خود را هم نمی توانند از این سامانه تهیه کنند.


بازار آزاد مملو از نهاده هایی است که از انبارهای پشتیبانی امور دام بیرون آمده و به قیمت آزاد و سرسام آوری به تولیدکنندگان فروخته می‌شود. این در حالی است که متولیان مدعی اند که بازار را تحت کنترل دارند، اما دامداران نظر دیگری دارند.


امیدواریم مقامات کشوری فکری به این حال ناخوش صنعت دام و طیور کشور بکنند تا این صنعت عظیم هم مثل باقی صنایع به ورطه نابودی کشیده نشود.


 


 


یکشنبه، ۵ مرداد ماه ۱۳۹۹