بازرگانی علیا

عرضه کننده خوراک دام و طیور

در انتهای همین صفحه


ممنوعیت صادرات خوراک دام و طیور و سیب زمینی

در نامه «محمد شریعتمداری»، ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی از بیستم مهرماه ۱۳۹۷ تا اطلاع بعدی است.

 وزیر صنعت، معدن و تجارت در نامه ای به رییس گمرک جمهوری اسلامی ایران، صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی را ممنوع اعلام کرد. 

 

در نامه «محمد شریعتمداری»، ممنوعیت صادرات سیب زمینی، خوراک دام و طیور و رب گوجه فرنگی از بیستم مهرماه ۱۳۹۷ تا اطلاع بعدی است. 

صادرات سیب زمینی با ردیف تعرفه های (۰۷۱۴۳۰۰۰)، (۰۷۱۴۲۰۰۰)، (۰۷۰۱۹۰۰۰) و (۰۷۰۱۱۰۰۰) ممنوع شد. 

خوراک دام و طیور با ردیف تعرفه های (۲۳۰۸۰۰۰۰)، (۲۳۰۹۹۰۹۰)، (۲۳۰۹۹۰۴۰) و (۲۳۰۹۹۰۳۰) نیز جزو ممنوعیت هاست. 

صدور رب گوجه فرنگی با ردیف تعرفه های (۲۰۰۲۱۰۰۰)، (۲۰۰۲۹۰۱۰)، (۲۰۰۲۹۰۹۰)، (۲۰۰۹۵۰۰۰) و (۲۱۰۳۲۰۰۰) تا اطلاع بعدی ممنوع اعلام شد. 

طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال زراعی ۹۷ - ۱۳۹۶ تولید پنج میلیون و ۵۰۰ هزار تن گوجه فرنگی در ۱۲۲ هزار و ۲۸۱ هکتار پیش بینی شده که ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار تن در ۵۹ هزار و ۵۱ هکتار مربوط به طرح استمرار و کشت بهاره است. 

سه میلیون و ۱۱۲ هزار تن محصول نیز در ۶۳ هزار و ۲۲۲ هکتار مربوط به کشت تابستانه تولید می شود. 

در بحث صادرات نیز پارسال حدود ۵۳۲ هزار تن گوجه فرنگی به ارزش ۱۵۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار و ۱۳۴ هزار تن رب گوجه فرنگی به ارزش ۱۸۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار به کشورهای هدف صادر شد. 

در پنج ماهه امسال نیز نزدیک ۳۰۶ هزار تن گوجه فرنگی به ارزش ۱۱۲ میلیون دلار و ۴۸ هزار تن رب گوجه فرنگی به ارزش ۶۸ میلیون دلار به عراق، افغانستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس صادرات صورت گرفت. 

سرانه مصرف گوجه فرنگی تازه خوری و سس و رب گوجه فرنگی فرآوری شده برای هر ایرانی حدود ۵۰ کیلوگرم برآورد شده است. 

همچنین مدیرکل دفتر سبزی و صیفی وزارت جهاد کشاورزی درباره تولید سیب زمینی گفت: برای سال زراعی ۹۷ - ۱۳۹۶ تولید حدود چهار میلیون و ۹۳۰ هزار تن سیب زمینی در ۱۴۱ هزار و ۴۰۲ هکتار پیش بینی شده است که از این میزان سه میلیون و ۳۰۰ هزار تن در ۹۷ هزار و ۱۰۰ هکتار، کشت پاییزه است. 

«حسین اصغری» ادامه داد: یک میلیون و ۶۲۷ هزار تن در ۶۴ هزار و ۳۰۲ هکتار نیز در طرح استمرار و بهاره تولید می شود که بخش عمده آن محقق شده است. 

وی میزان صادرات پارسال سیب زمینی را بیش از ۶۱۰ هزار تن عنوان کرد و افزود: در پنج ماهه امسال ۱۴۸ هزار تن به ارزش ۵۰ میلیون دلار به عراق و افغانستان صادر شد. 

به گفته وی، سرانه مصرف سیب زمینی تازه خوری و فرآوری شده در کشور ۴۳ تا ۴۵ کیلوگرم است. 

امروز همچنین «حمید ورناصری» مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: از ۱۷ کشتی حامل نهاده های دام و طیور، تاکنون چند محموله به بندر امام(ره) رسیده است و هیچ کمبودی در تامین ذرت، کنجاله سویا و جو نداریم. 

طبق آمارها، سالیانه نزدیک به ۹ میلیون تن انواع نهاده های دامی ذرت، جو و کنجاله سویا به ارزش حدود سه میلیارد دلار وارد می شود؛ در واقع نزدیک به ۸۰ درصد نهاده های مورد نیاز کشور وارداتی است. 

نهاده های دام و طیور جزو کالاهای اساسی و اولویت یک به شمار می آید که با ارز رسمی ۴۲۰۰ تومان وارد می شود.

 

منبع: جماران 


سه‌شنبه، ۱۷ مهر ماه ۱۳۹۷